Edustajat MTK:ssa

 

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. Maataloustuottajien liitot saavat valtuuskuntaan jäseniä oman jäsenmääränsä perusteella. Jäsenet ja varajäsenet MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa. MTK-Uusimaa saa valtuuskuntaan kolme jäsentä. Heistä yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

MTK-Uusimaan edustajat MTK:n valtuuskunnassa 2021-2022

 

Varsinaiset

mv. Aleksis Kyrö, Orimattila, kasvinviljely. 050 587 9146, apkyro(at)gmail.com

mv. Eerikki Viljanen, valtuuskunnan puheenjohtaja, Vihti-Karkkila, maidontuotanto. 050 525 2727, eerikki.viljanen(at)mtk.fi

mv. Sanna Kurki, Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 071 8608, sanna(at)askolankone.fi

 

Varajäsenet

mv. Ari Vappula, Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 515 4236 ari.vappula(at)haaralantila.fi

mv. Janne Toivonen, Pornainen, maidontuotanto. 040 543 2063  janne.t.toivonen(at)gmail.com,

mv. Jyri Mela, Vihti-Karkkila, kasvinviljely. 050 569 3350, jyrimela(at)dnainternet.net

 

MTK-Uusimaan edustaja MTK:n johtokunnassa 2021


MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
Markus Eerola, Nurmijärvi. Kasvintuotanto, luomu. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

MTK:n valiokuntien jäsenet 2021

 

MTK Luomu

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Nurmijärvi. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Peltokasvit-valiokunta

Antti Lepola, Mäntsälä. 040 775 5227, a.lepola(at)luukku.com 

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Nurmijärvi. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi


Öljy- ja valkuaiskasvit verkoston puheenjohtaja ja peltokasvit-valiokunnanjäsen:

Pentti Ervasto, Karjalohja-Sammatti. 0400 465 271, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta

Markku Koivisto (varajäsen), Orimattila. 040 709 2451, markku.koivisto(at)proagria.fi

Markus Eerola (MTK johtokunnan varajäsen), Nurmijärvi. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta:

Aleksis Kyrö (varajäsen), Orimattila. 050 587 9146, apkyro(at)gmail.com

 

MTK:n säätiön hallintoneuvosto
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi. 050 564 7799, kptoivonen(at)gmail.com

Valiokunnat ja työryhmät

 

MTK-Uusimaan omat valiokunnat 2021

 

Työvaliokunta

Aleksis Kyrö, Orimattila, apkyro(at)gmail.com, 050 587 9146

Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen(at)live.com , 040 552 4060

Jyri Mela, Lohjan seutu, jyrimela(at)dnainternet.net, 050 569 3350

Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

 

Varalla

Markku Koivisto, Orimattila, markku.koivisto(at)hutko.fi, 040 709 2451

Antti Lepola, Mäntsälä, a.lepola(at)luukku.com, 040 775 5227

 

Yhteisvaliokunnat 2021

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta (siht. Jukka-Pekka Kataja)

Aleksis Kyrö, Orimattila, apkyro(at)gmail.com, 050 587 9146

Tero Ikävalko, Lohjan seutu, tero(at)kuljetusliikeikavalko.fi, 0405469154

Anu Koivisto, Itä-Uusimaa, anu.m.koivisto(at)gmail.com, 040 592 9664

 

Maaseutunuorten valiokunta (siht. Mirka Niemelä)

Antero Ahoranta, Tuusulan seutu, ahoranta(at)hotmail.com, 040 767 2057

Jyrki Mällinen, Itä-Uusimaa, jyrki.mallinen(at)hotmail.fi, 040 190 3193

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)olkipossu.fi, 050 524 8442

Oskari Virtanen, Vihti-Karkkila, oskarij.virtanen(at)gmail.com, 040 742 7763

 

Varalla

Tapio Jaalama, Lohjan seutu, tapio.jaalama(at)kolumbus.fi, 040 832 6771

Mika Koski, Helsinki, koski.mika(at)hotmail.com, 045 670 8452

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi

Luomuvaliokunta (siht. Mirka Niemelä)

Kirsi Ali-Alha, Karjalohja-Sammatti, kirsi.ali-alha(at)dnainternet.net, 0400 522 516

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

 

Varalla

Outi Kyöstilä, Orimattila, outi(at)kyostilantila.fi, 044 548 2260

 

Maitovaliokunta (siht. Jaakko Ahola)

Outi Kyöstilä, Orimattila, outi(at)kyostilantila.fi, 044 548 2260

Samu Vilden, Orimattila, samu_vilden(at)hotmail.com, 045 127 8125

 

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta (siht. Kari Aikio)

Marja-Leena Leuku, Lapinjärvi, leukumarjaleena(at)gmail.com, 050 490 3581

Mika Tervo, Itä-Uusimaa, mika.tervo(at)pp2.inet.fi

 

Peltokasvivaliokunta (siht. Bjarne Westerlund)

Pentti Ervasto, Karjalohja-Sammatti, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi, 0400 465 271

Heikki Häppölä, Orimattila, heikki.happola(at)phnet.fi, 040-562 1667

Antti Lepola, Mäntsälä, a.lepola(at)luukku.com, 040 775 5227

 

Eteläisten liittojen lihavaliokunta (siht. Matti Perälä)

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)olkipossu.fi, 050 524 8442

Eero Pekkala, Nurmijärvi, eero.pekkala(at)elisanet.fi, 0400 507 636

 

Varalla

Jukka Lehtonen, Lohjan seutu, jukkalehtonen1(at)gmail.com, 0500 488 384

 

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta (siht. Matti Perälä)

Sanna Kurki, Itä-Uusimaa, sanna(at)askolankone.fi, 0440 718 608

Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

 

Verovaliokunta (siht. Jyrki Näsi)

Juha Hillebrandt, Karjalohja-Sammatti, juha.hillebrandt(at)proagria.fi, 0400-461 710

Markku Koivisto, Orimattila, markku.koivisto(at)proagria.fi, 040 709 2451

 

Jäsenpalveluvaliokunta (siht. Eeva Saarikoski)

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)olkipossu.fi, 050 524 8442

Katja Ranta, Lohjan seutu, sihteeri(at)mtklohjanseutu.fi, 040 558 0429

Mirka Niemelä, MTK-Uusimaa, mirka.niemela(at)mtk.fi, 050 512 3728

 

Uusimaa/Häme/paikalliset MHY:t

Metsävaliokunta (siht. Asta Sarkki)

Aleksis Kyrö, Orimattila, apkyro(at)gmail.com, 050 587 9146

Matti Perälä, MTK-Uusimaa, matti.perala(at)mtk.fi, 0400 316 115