Edustajat MTK:ssa

 

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. Maataloustuottajien liitot saavat valtuuskuntaan jäseniä oman jäsenmääränsä perusteella. Valtuuskunnassa on 55 MTK- liittojen valitsemaa edustajaa, 20 edustajaa metsänhoitoyhdistyksistä sekä neljä yhteisöjäsentä (Suomen HipposPro AgriaSuomen Turkiseläinten Kasvattajain Liitto ja Suomen yhteismetsät). Asiantuntijajäseniä on kuusi. Puheenjohtajana toimii maanviljelijä Eerikki Viljanen Vihdistä.

Jäsenet ja varajäsenet MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa. MTK-Uusimaa saa valtuuskuntaan kolme jäsentä. Heistä yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

 

MTK-Uusimaan edustajat MTK:n valtuuskunnassa 2021-2022

 

Varsinaiset

mv. Aleksis Kyrö, Orimattila, kasvinviljely. 050 587 9146, apkyro(at)gmail.com

mv. Eerikki Viljanen, valtuuskunnan puheenjohtaja, Vihti-Karkkila, maidontuotanto. 050 525 2727, eerikki.viljanen(at)mtk.fi

mv. Sanna Kurki, Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 071 8608, sanna(at)askolankone.fi

 

Varajäsenet

mv. Ari Vappula, Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 515 4236 ari.vappula(at)haaralantila.fi

mv. Janne Toivonen, Pornainen, maidontuotanto. 040 543 2063  janne.t.toivonen(at)gmail.com,

mv. Jyri Mela, Vihti-Karkkila, kasvinviljely. 050 569 3350, jyrimela(at)dnainternet.net

 

MTK-Uusimaan edustaja MTK:n johtokunnassa 2022


MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
Markus Eerola, Nurmijärvi. Kasvintuotanto, luomu. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

MTK:n valiokuntien ja verkostojen jäsenet 2022

Valiokunnat ja verkostot ovat omien tuotantoalojensa asiantuntijoita. Niiden tehtävänä valvoa tuottajien etuja, selvittää alaansa liittyviä kysymyksiä sekä antaa lausuntoja ja tehdä esityksiä MTK:n johtokunnalle. Valiokunnat osallistuvat alaansa koskeviin neuvotteluihin, pitävät yhteyttä muihin alan toimijoihin ja yhteistyötahoihin sekä seuraavat tuotannon kehitystä ja kannattavuutta sekä alan markkinatilannetta ja siihen vaikuttavia tekijöitä.

MTK:lla on yhteensä 9 valiokuntaa ja 13 verkostoa.

 

MTK Luomu

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Nurmijärvi. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Peltokasvit-valiokunta

Antti Lepola, Mäntsälä. 040 775 5227, a.lepola(at)luukku.com 

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Nurmijärvi. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi


Öljy- ja valkuaiskasvit verkoston puheenjohtaja ja peltokasvit-valiokunnanjäsen:

Ilari Sundberg, Mäntsälä. 040 578 3495, isbergh(at)suomi24.fi

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta

Markku Koivisto (varajäsen), Orimattila. 040 709 2451, markku.koivisto(at)proagria.fi

 

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta:

Aleksis Kyrö (varajäsen), Orimattila. 050 587 9146, apkyro(at)gmail.com

 

MTK:n säätiön hallintoneuvosto
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi. 050 564 7799, kptoivonen(at)gmail.com

Valiokunnat ja työryhmät

 

MTK-Uusimaan omat valiokunnat 2022

 

Työvaliokunta

Aleksis Kyrö, Orimattila, apkyro(at)gmail.com, 050 587 9146
Esa Heikkilä, Tuusulan seutu, esaheikkila(at)elisanet.fi, 0400 484 240
Ulla Onnila, Lapinjärvi, ulla.onnila(at)gmail.com, 050 490 9623
Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

 

Varalla

Pauliina Pakkasmaa, Lohjan seutu, pauliina(at)pakasentila.fi, 050 528 3342
Eero Pekkala, Nurmijärvi, eerop71(at)gmail.com, 0400 507 636

 

 

Yhteisvaliokunnat 2022

MTK-Uusimaa, NSP, MTK Häme:

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta (siht. Jukka-Pekka Kataja)

Juha Hillebrandt, Karjalohja-Sammatti, juha.hillebrandt(at)proagria.fi, 0400 461 710
Markku Koivisto, Orimattila, markku.koivisto(at)proagria.fi, 040 709 2451
Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera.ollikkala(at)gmail.com, 050 524 8442

 

Maaseutunuorten valiokunta (siht. Elina Nummela)

Jyrki Mällinen, Itä-Uusimaa, jyrki.mallinen(at)hotmail.fi, 040 190 3193
Niko Rytsä, Vihti-Karkkila, nikorytsa1(at)gmail.com, 045 317 3987
Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)olkipossu.fi, 050 524 8442
Oskari Virtanen, Vihti-Karkkila, oskarij.virtanen(at)gmail.com, 040 742 7763

 

 

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi:

 

Luomuvaliokunta (siht. Mirka Niemelä)

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003
Mika Malin, Vihti-Karkkila, mvmalin(at)gmail.com, 040 727 6550

 

Maitovaliokunta (siht. Jaakko Ahola)

Ulla Onnila, Lapinjärvi, ulla.onnila(at)gmail.com, 050 490 9623
Samu Vilden, Orimattila, samu_vilden(at)hotmail.com, 045 127 8125

 

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta (siht. Kari Aikio)

Jukka Lehtonen, Lohjan seutu, jukkalehtonen1@(at)gmail.com, 0500 488 384
Pauliina Pakkasmaa, Lohjan seutu, pauliina(at)pakasentila.fi, 050 528 3342

 

Peltokasvivaliokunta (siht. Bjarne Westerlund)

Heikki Häppölä, Orimattila, heikki.happola(at)phnet.fi, 040-562 1667
Antti Lepola, Mäntsälä, a.lepola(at)luukku.com, 040 775 5227
Ilari Sundberg, Mäntsälä, isbergh(at)suomi24.fi, 040 578 3495

 

Eteläisten liittojen lihavaliokunta (siht. Matti Perälä)

Jukka Lehtonen, Lohjan seutu, jukkalehtonen1@(at)gmail.com, 0500 488 384
Eero Pekkala, Nurmijärvi, eero.pekkala(at)elisanet.fi, 0400 507 636

 

Varajäsen:

Juha Moisander, Orimattila, 0400 355 504

 

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta (siht. Matti Perälä)

Sanna Kurki, Itä-Uusimaa, sanna(at)askolankone.fi, 0440 718 608

Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

 

Jäsenpalveluvaliokunta (siht. Eeva Saarikoski)

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)olkipossu.fi, 050 524 8442
Mira Ruotsalainen, Itä-Uusimaa, mira91ruotsalainen(at)gmail.com, 045 169 9667
Mirka Niemelä, MTK-Uusimaa, mirka.niemela(at)mtk.fi, 050 512 3728

 

 

Uusimaa/Häme/paikalliset MHY:t

 

Metsävaliokunta (siht. Asta Sarkki)

Aleksis Kyrö, Orimattila, apkyro(at)gmail.com, 050 587 9146

Matti Perälä, MTK-Uusimaa, matti.perala(at)mtk.fi, 0400 316 115