Edustajat MTK:ssa

 

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. Maataloustuottajien liitot saavat valtuuskuntaan jäseniä oman jäsenmääränsä perusteella. Jäsenet ja varajäsenet MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa. MTK-Uusimaa saa valtuuskuntaan kolme jäsentä. Heistä yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

MTK-Uusimaan edustajat MTK:n valtuuskunnassa 2019-2020

 

Varsinaiset

mv. Elmeri Nieminen, MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 040 552 4060 elmeri.nieminen(at)live.com,

mv. Eerikki Viljanen, valtuuskunnan puheenjohtaja, Vihti-Karkkila, maidontuotanto. 050 525 2727, eerikki.viljanen(at)mtk.fi

mv. Sanna Kurki, MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 071 8608, sanna(at)askolankone.fi

Varajäsenet

mv. Ari Vappula, MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 515 4236 ari.vappula(at)haaralantila.fi

mv. Janne Toivonen, Pornainen, maidontuotanto. 040 543 2063  janne.t.toivonen(at)gmail.com,

mv. Jyri Mela, Vihti, kasvinviljely. 050 569 3350, jyrimela(at)dnainternet.net

 

MTK-Uusimaan edustaja MTK:n johtokunnassa 2020


MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
Markus Eerola, Hyvinkää. Kasvintuotanto, luomu. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

MTK:n valiokuntien jäsenet 2020

 

MTK Luomu

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Hyvinkää. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Peltokasvit-valiokunta

Antti Lepola, Mäntsälä. 040 775 5227, a.lepola(at)luukku.com 


Öljy- ja valkuaiskasvit verkoston puheenjohtaja ja peltokasvit-valiokunnanjäsen:

Pentti Ervasto, Karjalohja. 0400 465 271, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta

Markku Koivisto (varajäsen), Pukkila. 040 709 2451, markku.koivisto(at)proagria.fi

Markus Eerola (MTK johtokunnan varajäsen), Hyvinkää. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta:

Pauliina Pakkasmaa (varajäsen), Lohja. 0505283342, pauliina(at)pakasentila.fi

 

MTK:n säätiön hallintoneuvosto
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi. 050 564 7799, kptoivonen(at)gmail.com

Valiokunnat ja työryhmät

 

MTK-Uusimaan omat valiokunnat 2020

 

Työvaliokunta

Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen(at)live.com , 040 552 4060

Jyri Mela, Lohjan seutu, jyrimela(at)dnainternet.net, 050 569 3350

Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

Harri Taberman, Lohjan seutu. harri.taberman(at)elisanet.fi, 040 537 2354

 

Varalla

Outi Kyöstilä, Orimattila, outi(at)kyostilantila.fi, 044 548 2260

Antti Lepola, Mäntsälä, a.lepola(at)luukku.com, 040 775 5227

 

Yhteisvaliokunnat 2020

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta (siht. Jukka-Pekka Kataja)

Esa Heikkilä, Tuusulan seutu. esaheikkila(at)elisanet.fi, 0400 484 240

Tero Ikävalko, Lohjan seutu, tero(at)kuljetusliikeikavalko.fi, 0405469154

Anu Koivisto, Itä-Uusimaa, anu.m.koivisto(at)gmail.com, 040 592 9664

 

Maaseutunuorten valiokunta (siht. Susanna Valtonen)

Antero Ahoranta, Tuusulan seutu, ahoranta(at)hotmail.com, 040 767 2057

Aija Franti, Pornainen, aija(at)laukkoskenkonehuolto.fi, 040 963 1551

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)ollikkalansikatila.fi, 050 524 8442

Oskari Virtanen, Vihti-Karkkila, oskarij.virtanen(at)gmail.com, 040 742 7763

 

Varalla

Tapio Jaalama, Lohjan seutu, tapio.jaalama(at)kolumbus.fi, 040 832 6771

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi

Luomuvaliokunta (siht. Mirka Niemelä)

Kirsi Ali-Alha, Karjalohja-Sammatti, kirsi.ali-alha(at)dnainternet.net, 0400 522 516

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Outi Kyöstilä, Orimattila, outi(at)kyostilantila.fi, 044 548 2260

 

Maitovaliokunta (siht. Jaakko Ahola)

Marja-Leena Leuku, Lapinjärvi, leukumarjaleena(at)gmail.com, 050 490 3581

Outi Kyöstilä, Orimattila, outi(at)kyostilantila.fi, 044 548 2260

 

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta (siht. Kari Aikio)

Marja-Leena Leuku, Lapinjärvi, leukumarjaleena(at)gmail.com, 050 490 3581

Päivi Rusila, Pukkila, paivi.rusila(at)gmail.com, 0500 936 274

 

Peltokasvivaliokunta (siht. Bjarne Westerlund)

Pentti Ervasto, Karjalohja-Sammatti, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi, 0400 465 271

Heikki Häppölä, Orimattila, heikki.happola(at)phnet.fi, 040-562 1667

Antti Lepola, Mäntsälä, a.lepola(at)luukku.com, 040 775 5227

 

Eteläisten liittojen lihavaliokunta (siht. Matti Perälä)

Veera Ollikkala, Vihti-Karkkila, veera(at)ollikkalansikatila.fi, 050 524 8442

Eero Pekkala, Nurmijärvi, eero.pekkala(at)elisanet.fi, 0400 507 636

Harri Taberman, Lohjan seutu, harri.taberman(at)elisanet.fi, 040 537 2354

 

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta (siht. Matti Perälä)

Sanna Kurki, Itä-Uusimaa, sanna(at)askolankone.fi, 0440 718 608

Mikko Mäkelä, Vihti-Karkkila, mikkom.makela(at)pp.inet.fi, 0400 404 023

 

Verovaliokunta (siht. Jyrki Näsi)

Juha Hillebrandt, Karjalohja-Sammatti, juha.hillebrandt(at)proagria.fi, 0400-461 710

Markku Koivisto, Orimattila, markku.koivisto(at)proagria.fi, 040 709 2451

 

Uusimaa/Häme/paikalliset MHY:t

Metsävaliokunta (siht. Asta Sarkki)

Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen(at)live.com , 040 552 4060

Matti Perälä, MTK-Uusimaa, matti.perala(at)mtk.fi, 0400 316 115