Edustajat MTK:ssa

Edustajat MTK:ssa

 

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. Maataloustuottajien liitot saavat valtuuskuntaan jäseniä oman jäsenmääränsä perusteella. Jäsenet ja varajäsenet MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa. MTK-Uusimaa saa valtuuskuntaan kolme jäsentä. Heistä yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

MTK-Uusimaan edustajat MTK:n valtuuskunnassa 2019

 

Varsinaiset

mv. Elmeri Nieminen (pj).MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 040 552 4060 elmeri.nieminen(at)live.com,

mv. Eerikki Viljanen, Vihti-Karkkila, maidontuotanto. 050 525 2727, eerikki.viljanen(at)mtk.fi

mv. Sanna Kurki, MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 071 8608, sanna(at)askolankone.fi

​​​​​​​​​​​​​​

Varajäsenet

mv. Ari Vappula, MTK-Itä-Uusimaa, kasvinviljely. 044 515 4236 ari.vappula(at)haaralantila.fi

mv. Janne Toivonen, Pornainen, maidontuotanto. 040 543 2063  janne.t.toivonen(at)gmail.com,

mv. Jyri Mela, Vihti, kasvinviljely. 050 569 3350, jyrimela(at)dnainternet.net

 

MTK-Uusimaan edustaja MTK:n johtokunnassa 2019


MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
Markus Eerola, Hyvinkää. Kasvintuotanto, luomu. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

MTK:n valiokuntien jäsenet 2019

 

MTK Luomu

Arto Hanelius, Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Markus Eerola (MTK johtokunnan jäsen), Hyvinkää. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Peltokasvit-valiokunta

Taneli Vuori, Pornainen. 040 707 7616, taneli.vuori(at)luukku.com


Öljy- ja valkuaiskasvit verkoston puheenjohtaja ja peltokasvit-valiokunnanjäsen:

Pentti Ervasto, Karjalohja. 0400 465 271, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta

Markku Koivisto (varajäsen), Pukkila. 040 709 2451, markku.koivisto(at)proagria.fi

Markus Eerola (MTK johtokunnan varajäsen), Hyvinkää. 0400 489 350, markus.eerola(at)mtk.fi

 

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta:

Pauliina Pakkasmaa (varajäsen), Lohja. 0505283342, pauliina(at)pakasentila.fi

 

MTK:n säätiön hallintoneuvosto
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi. 050 564 7799, kptoivonen(at)gmail.com

Valiokunnat ja työryhmät

Valiokunnat ja työryhmät

 

MTK-Uusimaan omat valiokunnat 2019

Työvaliokunta 

Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen(at)live.com , 040 552 4060
Jyri Mela, Lohja, jyrimela(at)dnainternet.net,  050 569 3350
Jaakko Vilppula, Porvoo, jaakko.vilppula(at)gmail.com, 040 737 7762
Taneli Vuori, Pornainen, taneli.vuori(at)luukku.com, 040 707 7616

 

Varalla
Pekka Nummela, pekka.nummela(at)msoynet.com, 0400 715 231
Harri Taberman, Lohjan seutu. harri.taberman(at)elisanet.fi,  040 537 2354

 

Yhteisvaliokunnat 2019

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta (siht. Jukka-Pekka Kataja)

Esa Heikkilä, Tuusulan seutu. esaheikkila(at)elisanet.fi, 0400 484 240

Tero Ikävalko, Lohjan seutu, tero(at)kuljetusliikeikavalko.fi, 0405469154
Anu Koivisto, Pukkila, anu.m.koivisto(at)gmail.com, 040 592 9664

 

Maaseutunuorten valiokunta (siht. Susanna Valtonen)

Antero Ahoranta, Tuusulan seutu, ahoranta(at)hotmail.com, 040 767 2057
Aija Franti, Pornainen, aija(at)laukkoskenkonehuolto.fi, 040 963 1551
Veera Ollikkala, veera(at)ollikkalansikatila.fi, 050 524 8442

Veli-Matti Ahlqvist, vmahlqvist(at)gmail.com, 044 361 1067

Varalla

Tapio Jaalama, Lohjan seutu, tapio.jaalama(at)kolumbus.fi, 040 832 6771

Toni Lindqvist, Myrskylä, mtylindqvist(at)gmail.com, 050 327 4976

 

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi

Luomuvaliokunta (siht. Johan Staffas)
Kirsi Ali-Alha, Karjalohja-Sammatti, kirsi.ali-alha(at)dnainternet.net, 0400 522 516
Arto Hanelius,  Tuusulan seutu, arto.hanelius(at)kolumbus.fi, 0500 503 003

Maitovaliokunta (siht. Eeva Saarikoski)
Marja-Leena Leuku, Lapinjärvi, leukumarjaleena(at)gmail.com, 050 490 3581
Marko Räsänen, Hyvinkää, kylasipila(at)hotmail.com, 040 723 1970

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta (siht. Kari Aikio)

Airi Kotamäki, Vihti-Karkkila, kotamaki.airi(at)luukku.com, 040 836 7903

Päivi Rusila, Pukkila, paivi.rusila(at)gmail.com, 0500 936 274

Peltokasvivaliokunta (siht. Bjarne Westerlund)
Pentti Ervasto, Karjalohja-Sammatti, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi, 0400 465 271
Heikki Häppölä, Orimattila, heikki.happola(at)phnet.fi, 040-562 1667
Taneli Vuori, Pornainen, taneli.vuori(at)luukku.com, 040 707 7616

Eteläisten liittojen lihavaliokunta (siht. Tuula Dahlman)
Markku Laine, Mäntsälä, m.laine(at)phnet.fi, 0500 461 700
Harri Taberman, Lohjan seutu, harri.taberman(at)elisanet.fi, 040 537 2354

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta (siht. Matti Perälä)
Eero Pekkala,  Nurmijärvi, eero.pekkala(at)elisanet.fi, 0400 507 636
Jaakko Vilppula, Porvoo, jaakko.vilppula(at)gmail.com, 040 737 7762

Verovaliokunta (siht. Jyrki Näsi)​​​​​​​
Juha Hillebrandt, Karjalohja-Sammatti, juha.hillebrandt(at)proagria.fi, 0400-461 710
Markku Koivisto, Orimattila, markku.koivisto(at)proagria.fi, 040 709 2451

 

Uusimaa/Häme/paikalliset MHY:t

​​​​​​​

Metsävaliokunta (siht. Asta Sarkki)
Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen(at)live.com , 040 552 4060

Matti Perälä, MTK-Uusimaa, matti.perala(at)mtk.fi, 0400 316 115